Foto: z otevřených zdrojů
Pro věřící jsou nesmírně důležité, protože při bohoslužbách vzpomínají nejen na zesnulé příbuzné, ale i na všechny zesnulé
Několikrát do roka vzpomínají věřící na své zesnulé příbuzné. Tyto dny se nazývají pamětní nebo „rodičovské soboty“ a jsou spojeny s půstem a velkými církevními svátky.
Rodičovské soboty v roce 2025: termíny podle nového kalendáře
Od pradávna si Ukrajinci v sobotu připomínali své zesnulé příbuzné. Tento den je považován za symbol klidu a míru. I když někdy se připomínají i v jiné dny. V církevním kalendáři jsou dvě důležitá data – ekumenické pamětní soboty. Pro věřící jsou nesmírně důležité, protože při bohoslužbách vzpomínají nejen na zesnulé příbuzné, ale i na všechny zesnulé.
Hlavní pamětní dny rodičů 2025:
- Rodičovská sobota bez masa (ekumenická rodičovská sobota) – 22. února;
- Pohřební sobota druhého postního týdne – 15. března;
- Pohřební sobota třetího postního týdne – 22. března;
- Pohřební sobota čtvrtého postního týdne – 29. března;
- Vojenský vzpomínkový den – 9. května;
- Loučení – 29. dubna;
- Trojice rodičů sobota (Ekumenická sobota rodičů) – 7. června;
- Sobota rodičů Dmitrievskaja – 25. října.
V církevním kalendáři jsou další rodičovské soboty, které nejsou rozlišovány samostatně:
- Pamětním dnem před půstem Nanebevzetí je 26. červenec;
- Přímluva rodičů Sobota – 27. září;
- Kuzmina memoriál Sobota – 25. října;
- Michaelmas Memorial Sobota – 1. listopadu;
- Pamětním dnem před půstem Narození Páně je 8. listopad.
O ekumenických rodičovských sobotách se při bohoslužbách také modlí za duše všech zemřelých, i těch, kteří nebyli pohřbeni nebo zemřeli náhle.
Návštěva kostela v sobotu na památku rodičů
V předvečer soboty kteréhokoli rodiče se v kostele koná vzpomínková bohoslužba (parastas – podle řecké „petice“, „žádosti“). Ráno se slaví pohřební bohoslužba, po které kněz slouží obecnou vzpomínkovou bohoslužbu. Věřící si předávají poznámky se jmény zesnulých příbuzných (povoleni jsou pouze kmotři), aby na ně kněz ve své modlitbě pamatoval. Modlí se za nepokřtěné členy rodiny doma nebo na hřbitově.
Tradičně se jídlo nosí do kostela. Zejména můžete nosit chléb, rostlinný olej, ovoce a zeleninu, sladkosti a sušenky. Nemůžete mít s sebou masné výrobky ani alkohol.
Bývá zvykem objednávat straku. Jsou to denní modlitby, které se čtou za spočinutí zesnulého a odpuštění hříchů po dobu 40 dnů.
Stránka není bezpečná Všechna vaše data jsou ohrožena: hesla, historie prohlížeče, osobní fotografie, bankovní karty a další osobní údaje budou zneužity útočníky.