Foto: z otevřených zdrojů
U levnějších vín je méně pravděpodobné, že způsobí bolesti hlavy než u drahých vín
Příčinou bolesti hlavy po vypití červeného vína může být kvercetin glukuronid, který je v nápoji obsažen. Podle výzkumníků z UC Davis Andrew Waterhouse a Apramita Devi tato látka zasahuje do metabolismu alkoholu v těle. Píše o tom Ars Technica.
Vědci upozorňují, že tradiční tvrzení, že siřičitany, biogenní aminy a třísloviny způsobují bolesti hlavy, již nemají vědecký základ.
Například jako u siřičitanů se stejné množství nachází v bílém víně. Kromě toho naše tělo produkuje asi 700 miligramů siřičitanů denně, a přesto nás každý den nebolí hlava. Množství biogenních aminů ve víně je příliš nízké na to, aby představovalo problém, tanin se nachází například v čaji a čokoládě, které však většinou nezpůsobují bolesti hlavy.
Vědci dospěli k závěru, že bolesti hlavy jsou způsobeny zpožděním metabolismu, když tělo rozloží nápoj. Metabolismus alkoholu probíhá ve dvou fázích. Nejprve se ethanol přemění na acetaldehyd. Enzym ALDH pak přemění acetaldehyd na acetát, běžnou a neškodnou látku. Tento druhý krok je u některých lidí pomalejší, protože u nich nemusí být enzym příliš účinný.
Vědci si všimli, že kvercetin, který se nachází ve slupkách hroznů, dále zpomaluje odpovídající chemickou reakci ve druhé fázi metabolismu. Zároveň je v červeném víně mnohem více kvercetinu než v bílém víně, protože slupky červených hroznů vydrží déle během procesu kvašení.
„Naše enzymové testy ukazují, že kvercetin-glukuronid zasahuje do metabolismu alkoholu v těle. Toto narušení znamená, že další acetaldehyd cirkuluje, což způsobuje zánět a bolesti hlavy,“ uvádí publikace.
Vědci poznamenávají, že hrozny, které dozrály při větším množství slunečního záření, obsahují více kvercetinu, což je to, co činí vína dražší. Levná vína se vyrábí z hroznů, které mají méně kvercetinu, protože hrozny byly méně vystaveny slunci. Lidé, které z červeného vína bolí hlava, tak mají možnost konzumovat levnější nápoje.